BETA In Development

WED1
13 / 13
10:00 - 12:00 (120min) Two Hour Concert Awesome Special Guests
Preview

Preset

Success! PDF file created. Click here to Download. Error! PDF file export failed :(
Creating PDF File...

Experimental!

Shows/Hides the respective information in the event boxes. This setting is not being shared when copying or sharing the address.

Wacken Open Air 2015
RO Version 600
Last Changed: 28.07.2015, 18:05

Running Order: Wacken Open Air 2015

Wacken Open Air 2015

Day 1 - Wednesday, 29.07.2015

Black Stage
True Metal Stage
Party Stage
W:E:T Stage
11:00 - 11:20(20min)SycoraxMB India
11:50 - 12:10(20min)Legacy IDMB Latvia
12:40 - 13:00(20min)BlaakyumThrash MetalMB Middle East / Lebanon
13:30 - 13:50(20min)Summoned TideMB Sweden
14:55 - 15:15(20min)VesperiaMelodic MetalMB Canada
15:45 - 16:05(20min)RenaissenseMB Slovakia
16:40 - 17:10(30min)Deadiron
18:00 - 19:00(60min)John Diva
20:05 - 20:50(45min)Mambo KurtHome Organ
22:10 - 23:25(75min)Uli Jon RothHeavy Metal
01:00 - 03:00(120min)Live Karaoke RockstarzKaraoke / Entertainment
Wackinger Stage
11:00 - 11:45(45min)VroudenspilFolk Rock
12:30 - 13:15(45min)Comes VagantesMedieval
14:00 - 14:45(45min)Mr. Hurley und die PulveraffenPirate Folk
15:30 - 16:15(45min)Ye Banished PrivateersPirate Folk
17:00 - 17:45(45min)PampatutFolk
18:30 - 19:15(45min)The Gentle Storm
20:00 - 20:45(45min)KnasterbartPirate Folk
21:30 - 22:30(60min)FeuerschwanzMedieval Folk Rock
Headbangers Stage
11:25 - 11:45(20min)Scratch The FloorMB Caucasia / Georgia
12:15 - 12:35(20min)Nuclear ChaosMB Mexico
13:05 - 13:25(20min)The Loudest SilenceSymphonic MetalMB Former Yugoslavia
14:00 - 14:45(45min)WrestlingWrestling / Entertainment
15:20 - 15:40(20min)In The Company Of Men (ITCOM)MB Iceland
16:10 - 16:30(20min)MateriaMB Poland
17:20 - 17:50(30min)No Words (Nik Kai)
19:10 - 19:55(45min)Grailknights
21:00 - 22:00(60min)New Model Army
23:35 - 00:50(75min)EuropeHard Rock
Beergarden Stage
13:00 - 13:30(30min)Da Rocka und Da Waitler
14:00 - 15:00(60min)Steve ´n´ Seagulls
15:30 - 16:00(30min)Mambo KurtHome Organ
17:00 - 18:00(60min)Cultus FeroxMedieval Folk Rock
18:30 - 19:00(30min)BembersComedy
20:00 - 21:00(60min)W:O:A FirefightersMarching Band
22:00 - 23:00(60min)BlechblosnSchlager / Blasmusik
Wasteland Stage
15:00 - 15:30(30min)MegaboschGerman Rock
19:30 - 20:00(30min)MonstagonRock
23:00 - 00:00(60min)MegaboschGerman Rock
00:30 - 01:00(30min)Devil's Fire Show
01:30 - 02:00(30min)Light and Freak Show
Metal Church
19:00 - 20:30(90min)HaudegenGerman Rock
Movie Field
20:00 - 22:15(135min)We Are Twisted Fucking Sister!
22:30 - 23:30(60min)The Dead DaisiesHard RockDocumentary
00:30 - 03:00(150min)25 Years Louder Than HellWacken Documentary
Metal Market
Meet & Greet Stage 1
Meet & Greet Stage 2

Day 2 - Thursday, 30.07.2015

Black Stage
15:00 - 15:45(45min)SkylineHeavy Metal
17:45 - 19:05(80min)In ExtremoMedieval / Folk Metal
21:45 - 00:00(135min)Savatage
True Metal Stage
16:00 - 17:30(90min)U.D.O. with Bundeswehr Musikkorps
19:20 - 20:50(90min)Rob Zombie
21:45 - 00:00(135min)Trans-Siberian Orchestra
Party Stage
W:E:T Stage
11:00 - 11:20(20min)Ethereal SinMB Japan
11:50 - 12:10(20min)ImpurezaMB France
12:40 - 13:00(20min)Dark FusionIndustrial MetalMB Romania
13:30 - 13:50(20min)Don GattoMB Hungary
14:20 - 14:40(20min)Dream SpiritMB China
15:45 - 16:05(20min)Dash The EffortMelodic Death MetalMB Bulgaria
16:35 - 16:55(20min)WalkwaysAlternative MetalMB Israel
17:25 - 17:45(20min)StortregnMB Switzerland
18:15 - 18:35(20min)MetaprismMB United Kingdom
19:05 - 19:35(30min)Noctiferia
20:50 - 21:35(45min)Combichrist
22:30 - 23:15(45min)The Answer
00:10 - 00:55(45min)Architects of Chaoz
Wackinger Stage
11:00 - 11:45(45min)PampatutFolk
12:30 - 13:15(45min)KnasterbartPirate Folk
14:00 - 14:45(45min)Ye Banished PrivateersPirate Folk
15:30 - 16:15(45min)Mr. Hurley und die PulveraffenPirate Folk
17:00 - 17:45(45min)FeuerschwanzMedieval Folk Rock
18:30 - 19:15(45min)Baltic Sea Child
20:00 - 20:45(45min)Tears for BeersIrish Folk
21:30 - 22:30(60min)Eric Fish & Friends
Headbangers Stage
11:25 - 11:45(20min)SiliusThrash MetalMB Austria
12:15 - 12:35(20min)Savage MachineMB Denmark
13:05 - 13:25(20min)For I Am KingMB Netherlands
13:55 - 14:15(20min)Shiraz LaneMB Finland
14:50 - 15:35(45min)WrestlingWrestling / Entertainment
16:10 - 16:30(20min)TroldskuggeBlack MetalMB Norway
17:00 - 17:20(20min)Libertad O MuerteMB Uruguay
17:50 - 18:10(20min)Deathless LegacyMB Italy
18:40 - 19:00(20min)ArañaMetal TribalMB Central America / El Salvador
19:40 - 20:45(65min)Dark Tranquillity
21:40 - 22:25(45min)The Quireboys
23:20 - 00:05(45min)Mantar
01:00 - 03:00(120min)Live Karaoke RockstarzKaraoke / Entertainment
Beergarden Stage
13:00 - 13:30(30min)Da Rocka und Da Waitler
14:00 - 15:00(60min)AlkbottleHard Rock
15:30 - 16:00(30min)BembersComedy
16:30 - 17:30(60min)Steve ´n´ Seagulls
18:15 - 19:15(60min)W:O:A FirefightersMarching Band
20:00 - 21:00(60min)Ye Banished PrivateersPirate Folk
22:00 - 23:00(60min)BlechblosnSchlager / Blasmusik
Wasteland Stage
15:00 - 15:30(30min)MegaboschGerman Rock
19:30 - 20:00(30min)MonstagonRock
22:30 - 23:30(60min)MegaboschGerman Rock
00:00 - 00:30(30min)Henry Hot
01:00 - 01:30(30min)Devil's Fire Show
Metal Church
Movie Field
23:00 - 01:00(120min)Lemmy - The MovieMovie / Entertainment
01:30 - 03:00(90min)Wacken 2D
Metal Market
17:00 - 17:30(30min)Drum Solo w. Levi Petersen, Guitar Performance w. Tony Schumacher, Jam Session
17:30 - 18:00(30min)Super - Live - Raffle
18:00 - 19:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
Meet & Greet Stage 1
14:45 - 15:30(45min)In ExtremoMedieval / Folk MetalMeet & Greet
17:30 - 18:00(30min)Dark TranquillityMeet & Greet
18:30 - 19:15(45min)U.D.O.Meet & Greet
Meet & Greet Stage 2
14:45 - 15:30(45min)VroudenspilFolk RockMeet & Greet
15:45 - 16:30(45min)Scratch The FloorMeet & Greet
16:45 - 17:30(45min)NoctiferiaMeet & Greet
17:45 - 18:30(45min)MegaboschGerman RockMeet & Greet
18:30 - 19:15(45min)CombichristMeet & Greet
20:45 - 21:30(45min)The AnswerMeet & Greet
21:45 - 22:30(45min)MantarMeet & Greet

Day 3 - Friday, 31.07.2015

Black Stage
11:00 - 11:45(45min)EpicaSymphonic Metal
13:05 - 14:05(60min)SepulturaThrash Metal
15:30 - 16:30(60min)At The GatesMelodic Death Metal
18:00 - 19:15(75min)OpethProgressive / Death Metal
21:00 - 22:15(75min)Black Label SocietyHeavy Metal
00:00 - 01:30(90min)Running WildSpeed Metal
True Metal Stage
11:55 - 12:55(60min)EnsiferumFolk Metal
14:15 - 15:15(60min)Kvelertak
16:45 - 17:45(60min)Queensrÿche
19:30 - 20:45(75min)Dream Theater
22:30 - 23:45(75min)In FlamesMelodic Death Metal
01:45 - 03:00(75min)The BossHoss
Party Stage
11:00 - 11:45(45min)Angra
13:05 - 14:05(60min)FalconerPower Metal
15:30 - 16:30(60min)StratovariusPower Metal
18:00 - 19:15(75min)AnnihilatorThrash Metal
21:00 - 22:15(75min)Oomph!Neue Deutsche Härte
00:00 - 01:30(90min)Within Temptation
W:E:T Stage
11:00 - 11:45(45min)Zodiac
12:35 - 13:20(45min)The Quireboys
14:10 - 14:55(45min)The Poodles
16:00 - 16:45(45min)Stoneman
17:50 - 18:35(45min)Anaal NathrakhExtreme Metal
19:40 - 20:25(45min)Death Angel
21:30 - 22:15(45min)Samael
23:20 - 00:05(45min)Nuclear AssaultThrash Metal
01:05 - 02:05(60min)My Dying Bride
Wackinger Stage
12:00 - 12:45(45min)VroudenspilFolk Rock
13:30 - 14:15(45min)Comes VagantesMedieval
15:00 - 15:45(45min)KnasterbartPirate Folk
16:30 - 17:15(45min)PampatutFolk
18:00 - 18:45(45min)Ye Banished PrivateersPirate Folk
19:30 - 20:15(45min)Mr. Hurley und die PulveraffenPirate Folk
21:00 - 21:45(45min)HarpyieFolk Metal
22:30 - 23:30(60min)Cultus FeroxMedieval Folk Rock
Headbangers Stage
11:55 - 12:25(30min)Ancient BardsSymphonic Metal
13:30 - 14:00(30min)Crossplane
15:05 - 15:50(45min)Truckfighters
16:55 - 17:40(45min)KaerbholzPunk Rock
18:45 - 19:30(45min)Thyrfing
20:35 - 21:20(45min)Armored SaintHeavy Metal
22:25 - 23:10(45min)WrestlingWrestling / Entertainment
00:10 - 00:55(45min)Ill Nino
02:15 - 03:00(45min)BurgerkillMetalcore
Beergarden Stage
13:00 - 13:30(30min)Da Rocka und Da Waitler
14:30 - 15:30(60min)AsrockRock
16:30 - 17:00(30min)BembersComedy
18:00 - 19:00(60min)Steve ´n´ Seagulls
20:00 - 21:00(60min)BlechblosnSchlager / Blasmusik
22:00 - 23:00(60min)DrescherDresch Metal / Folk
Wasteland Stage
16:00 - 16:30(30min)MonstagonRock
20:30 - 21:00(30min)MegaboschGerman Rock
23:30 - 00:30(60min)MegaboschGerman Rock
00:45 - 01:15(30min)Devil's Fire Show
01:30 - 02:15(45min)Henry Hot
Metal Church
Movie Field
Metal Market
13:00 - 14:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
14:00 - 15:00(60min)The Heavy Metal Coach Rainer Biesinger
15:00 - 16:00(60min)Drum Solo w. Levi Petersen, Guitar Performance w. Tony Schumacher, Jam Session
16:00 - 17:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
17:00 - 18:00(60min)Super - Live - Raffle
18:00 - 19:00(60min)Guitar-Workshop: Victor Smolski (ALMANAC, Ex-RAGE), Drum-Workshop: Michael Kolar (ALMANAC), Bass-Workshop: Armin Alic (ALMANAC), Jam session
19:00 - 20:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
Meet & Greet Stage 1
11:30 - 12:15(45min)KvelertakMeet & Greet
12:30 - 13:15(45min)At The GatesMelodic Death MetalMeet & Greet
13:30 - 14:15(45min)QueensrÿcheMeet & Greet
14:15 - 15:00(45min)EnsiferumFolk MetalMeet & Greet
15:30 - 16:15(45min)SepulturaThrash MetalMeet & Greet
16:30 - 17:15(45min)Oomph!Neue Deutsche HärteMeet & Greet
17:30 - 18:15(45min)EpicaSymphonic MetalMeet & Greet
18:15 - 19:00(45min)StratovariusPower MetalMeet & Greet
19:30 - 20:15(45min)In FlamesMelodic Death MetalMeet & Greet
20:30 - 21:00(30min)Within TemptationMeet & Greet
22:30 - 23:15(45min)The Boss HossMeet & Greet
Meet & Greet Stage 2
11:45 - 12:30(45min)KärbholzMeet & Greet
12:45 - 13:30(45min)ZodiacMeet & Greet
13:45 - 14:30(45min)StonemanMeet & Greet
14:45 - 15:30(45min)CrossplaneMeet & Greet
16:45 - 17:30(45min)Death AngelMeet & Greet
17:45 - 18:30(45min)AngraMeet & Greet
18:45 - 19:30(45min)FalconerPower MetalMeet & Greet
19:30 - 20:00(30min)SamaelMeet & Greet
20:45 - 21:30(45min)Nuclear AssaultThrash MetalMeet & Greet
21:45 - 22:30(45min)ThyrfingMeet & Greet
22:45 - 23:30(45min)BurgerkillMetalcoreMeet & Greet

Day 4 - Saturday, 01.08.2015

Black Stage
12:00 - 13:00(60min)KholdBlack Metal
14:30 - 15:45(75min)AmorphisProgressive Folk Metal
17:30 - 18:45(75min)Rock Meets Classic
20:30 - 22:00(90min)SabatonWar / Power Metal
00:15 - 01:30(75min)Cradle of FilthExtreme Metal
True Metal Stage
13:15 - 14:15(60min)PowerwolfVampire / Power Metal
16:00 - 17:15(75min)Danko Jones
19:00 - 20:15(75min)BloodbathDeath Metal
22:15 - 00:00(105min)Judas PriestHeavy Metal
01:45 - 02:45(60min)Subway To SallyMedieval Rock
Party Stage
12:00 - 13:00(60min)Kataklysm
14:30 - 15:45(75min)Skindred
17:30 - 18:45(75min)Biohazard
20:30 - 22:00(90min)Cannibal CorpseDeath Metal
00:15 - 01:30(75min)SantianoPop Rock
W:E:T Stage
11:30 - 11:50(20min)Victims of MadnessWacken Forum BandWacken Forum Band
12:40 - 13:25(45min)The Black Spiders
14:30 - 15:15(45min)Godsized
16:10 - 16:55(45min)Beyond The BlackSymphonic Metal
18:00 - 18:45(45min)Cryptopsy
19:50 - 20:35(45min)MorgothDeath Metal
21:40 - 22:25(45min)ExumerThrash Metal
23:30 - 00:15(45min)Obituary
01:20 - 02:05(45min)Shining
Wackinger Stage
12:00 - 12:45(45min)Cultus FeroxMedieval Folk Rock
13:30 - 14:15(45min)Impius MundiMedieval Rock
15:00 - 15:45(45min)PampatutFolk
16:30 - 17:15(45min)Skiltron
18:00 - 18:45(45min)HarpyieFolk Metal
19:30 - 20:15(45min)VroudenspilFolk Rock
21:00 - 21:45(45min)Celtica
22:30 - 23:30(60min)Lord Of The Lost
Headbangers Stage
12:00 - 12:30(30min)Breakdown of SanityMetalcore
13:35 - 14:20(45min)AvatarMelodic Death Metal
15:25 - 16:00(35min)Kommando
17:05 - 17:40(35min)Walking Dead on Broadway
18:55 - 19:40(45min)Nik Kai - Motörhead Label Launch
20:45 - 21:30(45min)WrestlingWrestling / Entertainment
22:35 - 23:20(45min)Suicide Silence
00:25 - 01:10(45min)Blood Red ThroneDeath Metal
02:15 - 03:00(45min)Waltari
Beergarden Stage
13:00 - 13:30(30min)Da Rocka und Da Waitler
14:00 - 14:45(45min)W:O:A FirefightersMarching Band
15:15 - 16:00(45min)VroudenspilFolk Rock
16:30 - 17:00(30min)BembersComedy
17:30 - 18:30(60min)Steve ´n´ Seagulls
19:00 - 19:45(45min)Mambo KurtHome Organ
20:30 - 21:15(45min)Comes VagantesMedieval
22:00 - 23:00(60min)BlechblosnSchlager / Blasmusik
Wasteland Stage
16:00 - 16:30(30min)MonstagonRock
20:30 - 21:00(30min)MegaboschGerman Rock
23:30 - 00:30(60min)MegaboschGerman Rock
00:45 - 01:15(30min)Devil's Fire Show
01:30 - 02:15(45min)Henry Hot
Metal Church
Movie Field
Metal Market
13:00 - 14:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
14:00 - 15:00(60min)Drum Solo w. Levi Petersen, Guitar Performance w. Tony Schumacher
15:00 - 16:00(60min)The Heavy Metal Coach Rainer Biesinger
16:00 - 17:00(60min)Stripshow w. The Blood Babes
17:00 - 18:00(60min)Super - Live - Raffle
18:00 - 19:00(60min)Guitar-Workshop: Victor Smolski (ALMANAC, Ex-RAGE), Drum-Workshop: Michael Kolar (ALMANAC), Bass-Workshop: Armin Alic (ALMANAC), Jam session
19:00 - 20:00(60min)Last Stripshow w. The Blood Babes
Meet & Greet Stage 1
12:30 - 13:15(45min)Danko JonesMeet & Greet
15:30 - 16:15(45min)PowerwolfVampire / Power MetalMeet & Greet
16:30 - 17:15(45min)AmorphisProgressive Folk MetalMeet & Greet
18:30 - 19:15(45min)SantianoPop RockMeet & Greet
19:30 - 20:15(45min)Suicide SilenceMeet & Greet
20:30 - 21:15(45min)Cradle of FilthExtreme MetalMeet & Greet
21:30 - 22:15(45min)Subway to SallyMedieval RockMeet & Greet
Meet & Greet Stage 2
11:45 - 12:30(45min)HarpyieFolk MetalMeet & Greet
13:45 - 14:30(45min)SkiltronMeet & Greet
14:45 - 15:30(45min)The Black SpidersMeet & Greet
15:45 - 16:30(45min)AvatarMelodic Death MetalMeet & Greet
16:45 - 17:30(45min)MorgothDeath MetalMeet & Greet
18:45 - 19:30(45min)Blood Red ThroneDeath MetalMeet & Greet
19:45 - 20:30(45min)DeadironMeet & Greet
20:45 - 21:30(45min)BiohazardMeet & Greet
21:45 - 22:30(45min)Beyond the BlackSymphonic MetalMeet & Greet